Fotbal: Campionatul Italiei – Ibrahimovic, decisiv pentru AC Milan în meciul cu Cagliari (2-0)

Portivit Agerpres:

Atacantul suedez Zlatan Ibrahimovic a marcat ambele goluri ale echipei AC Milan în victoria obţinută pe terenul formaţiei Cagliari, luni seara, în ultimul meci al etapei a 18-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Ibrahimovic a deschis scorul în minutul 7, în urma unei lovituri de la 11 m, iar apoi a majorat avantajul milanezilor, în debutul reprizei secunde (52).

Mijlocaşul român Răzvan Marin a fost integralist la Cagliari în acest joc, în timp ce portarul Ciprian Tătăruşanu a rămas pe banca de rezerve a oaspeţilor până la final.

Aceasta a fost prima titularizare a lui Zlatan Ibrahimovic în Serie A după o pauză de aproape două luni, din cauza unor probleme musculare, care l-au făcut să rateze opt meciuri de campionat.

Starul scandinav ocupă locul secund în ierarhia golgheterilor campionatului italian, cu 12 reuşite, după portughezul Cristiano Ronaldo (Juventus Torino), care a marcat 15 goluri de la debutul sezonului.

În urma acestui succes, AC Milan, liderul clasamentului, a refăcut diferenţa de trei puncte faţă de principala sa urmăritoare, Inter Milano, învingătoare duminică în derby-ul cu Juventus Torino.